pátek 9. prosince 2016

Donald Trump jmenoval doktora B. Carsona ministrem bytové výstavby a rozvoje měst

Nově zvolený prezident Donald Trump jmenoval neurochirurga ve výslužbě Benjamina Carsona do funkce ministra bytové výstavby a rozvoje měst. Carson bude prvním adventistou sedmého dne, který se dostane do vlády Spojených států. Carson vystřídá demokrata Juliana Castra jako 17. ministr bytové výstavby a rozvoje měst, bude řídit ministerstvo s rozpočtem blížícím se k 50 miliardám dolarů, které zajištuje pronájmy pro více než 5 miliónů domácností. Toto ministerstvo také dohlíží na dodržování federálních zákonů o sociálním bydlení.


V průběhu republikánských primárek byl Carson jediným kandidátem v přeplněném poli uchazečů, který v jeden okamžik předstihl Donalda Trumpa. Jeho význačné postavení mu poskytlo alespoň na krátkou chvíli možnost představit víru adventistů sedmého dne před celostátními médii. Nicméně, Carson začal rychle ztrácet podporu a vypadl z tohoto klání bez jediné výhry v primárkách.

Po celou dobu soutěže Trump opakovaně pomlouval Carsona, nazýval jej „patologickým (chorobným)“ a zeptal se davu svých patnácti set podporovatelů v Iowě, „Jak stupidní musí být lidé v Iowě, když věří tomuto žvástu (sr**čce)?“, v souvislosti s detaily v Carsonově autobiografické knize „Zlaté ruce“. Trump se také vyjádřil ke Carsonově adventistické víře v rozhovoru na televizní stanici CNN. Trump zde přirovnával „Carsonovu patologickou povahu“ k někomu, kdo zneužívá děti, protože „tyto lidi nemůžete vyléčit“.


Tyto ústrky byly však brzo zapomenuty. V televizní tiskové konferenci v Trumpově resortu Mar-a-Lago na Floridě Carson chválil Trumpa. Trump poté o Carsonovi řekl: „Všichni ho milujeme a skutečně, skutečně obdivujeme to, co dokázal,“ a nazval ho „výjimečnou, výjimečnou osobou a mimořádným člověkem.“

V rozhovoru pro NewsMax Carson přiznal, že by raději podpořil někoho jiného, než Trumpa, ale „takový scénář není možný“. Carson řekl, že mu byl v rozhovoru s Trumpem slíben podíl v administrativě v roli poradce nebo ještě v důležitější roli. Odmítl toto téma více rozvést.

22. listopadu uvedl Trump na Twitteru, že zvažuje Bena Carsona pro úřad ministra bytové výstavby a rozvoje měst. O týden později Carsonův poradce Armstrong Williams oznámil tisku, že Carson tuto nabídku ministerstva odmítá. „Doktor Carson vnímá, že nemá dostatek vládních zkušeností, nikdy neřídil federální úřad. To poslední, co by chtěl udělat, je vzít pozici, kterou by poškozoval prezidentský úřad,“ řekl Williams. Carson později vysvětlil, že Trump potřebuje „nezávislé hlasy“, a proto bude pokračovat v práci s Trumpovým přechodným týmem.

Nato přijal Carson pozici ministra bytové výstavby a rozvoje měst, když tweetoval: „Jsem poctěn, že mohu přijmout příležitost sloužit naší zemi a být v Trumpově vládě.“

Mnoho z twitterových blahopřání říkají, že Carson bude prvním ministrem bytové výstavby a rozvoje měst, který sám musel žít v sociálním bydlení. Agentura AP poznamenává: „Carson neřekl, že jeho rodina žila v sociálním bytě nebo brala sociální dávky, aby mohla zaplatit nájem, ale jako politik kritizoval veřejné sociální programy, které vytváří závislost na dávkách pro nízkopříjmové skupiny menšin. 

Demokratická kongresová předsedkyně Nancy Pelosi vydala prohlášení, podle něhož je angažování Carsona „znepokojující a zmateně nekvalifikovaná volba vedení tak důležitého a složitého oddělení, jakým je bytová výstavba a rozvoj měst“.

Michael T. Nixon, právní koordinátor „Fair Housing Justice Center“ (Právní centrum pro spravedlivé bydlení) pro newyorský Long Island a Queens, adventista sedmého dne, vyjádřil obavy z toho, jaký dopad může mít Carsonovo jmenování na sociální bydlení.

„Každý, s kým jsem mluvil v komunitě lidí zabývajících se sociálním bydlením, je v šoku, jako jsem já,“ říká Nixon. „Opravdu nelze nijak předvídat, jaký efekt to bude mít na financování sociálního bydlení v celé zemi, stejně jako na povinnost ministerstva prosazovat s tím spojené zákony.“

Nixon poznamenal, že Amerika udělala v minulých letech pokroky v prosazování sociálního bydlení a citoval přitom rozhodnutí Nejvyššího soudu v případu Texaský úřad pro bydlení a obecní záležitosti versus Projekt inkluzivních komunit, a.s., které chrání dělbu odpovědnosti podle zákona o sociálním bydlení; úřad nedávno vydal předpis o podpoře sociálního bydlení a podle něho by z této podpory neměly být vyloučeny osoby se záznamem v rejstříku trestů.

Vyjádřil také znepokojení nad Carsonovým loňským článkem z Washington Times, ve kterém nazývá zrušení rasové segregace „chybným socialistickým experimentem“. „Je alarmující, že někdo takový byl nominován na pozici ministra bytové výstavby a rozvoje měst“, říká Nixon. „Jestli připustí, aby tento názor ovlivnil směřování vedení ministerstva, pak to nevěstí nic dobrého pro oběti diskriminace v bydlení po celé zemi, které se snaží získat sociální bydlení a domoci se svých práv díky ministerstvu bytové výstavby a rozvoje měst.

Dodává, že Carson byl příjemcem sociálního bydlení a ostatních vládních sociálních programů, které „umožnily jemu a jeho rodině žít lepší život a daly mu větší šanci.“ Nixon doufá, že Carson nezapomene na svůj vlastní příběh.

„Jestliže si vzpomene, odkud vyšel,“ říká Nixon, „pak získá příležitost udělat v této práci velké věci. Jestliže si nevzpomene, pak se připravíme na nejhorší a budeme zkoušet zmírnit škody, které jeho vedení přinese.


Carsonovo jmenování podléhá ještě schválení Senátem Spojených států amerických.

Jared Wright je vedoucím editorem nezávislého adventistického časopisu SpectrumMagazine.org..