úterý 14. února 2017

Otevřený dopis adventistům, kteří volili Trumpa

Drazí Trumpovi voliči:

Vím, že Donald Trump nebyl pravděpodobně vaší první volbou. Spíše druhou nebo třetí. Po hlasování jeden z mých přátel napsal na Facebooku: „Hlasoval jsem, Pane smiluj se nad mou duší.“ Takhle nějak jste se asi mohli cítit.

Potom, co se Donald Trump stal prezidentem, jste se mohli cítit optimisticky. Dokonce jste možná byli potěšeni, že některé agendy staré administrativy, které jste neměli rádi, se rychle mění. Dospěla jsem k tomu, že i kdybych si s vámi moc ráda povídala o našich rozdílných politických preferencích, není na to teď čas.

Tyto řádky píšu, protože souhrn toho, co se stalo v prvním týdnu Donalda Trumpa v jeho funkci, je odklonem od tradičních republikánských principů a je v rozporu s americkými hodnotami, které sdílíme. 

Zní to příliš dramaticky, když řeknu, že se obávám o duši našeho národa?


Od své inaugurace prezident Trump a jeho tým čelil několika skutečnostem ohledně „alternativních faktů“, cenzury vládních úředníků, rad nezávislému tisku „aby držel hubu“, pozitivního hodnocení mučení a jmenování Steve Bannona vedoucím Národní bezpečnostní rady (Steve Bannon je přední osobnost ultrapravicového webu Breitbart).

Na mezinárodní Den památky obětí holocaustu vydal Bílý dům oficiální oznámení o holocaustu, kde byla úmyslně vyloučena slova „Žid“ a „antisemitismus“. Když byla ředitelka strategické komunikace Bílého domu Hope Hicksová dotázána, zda byla důvodem vynechání těchto slov snaha „nikoho se nedotknout“, její vyhýbavá odpověď zněla „bylo nám ctí vydat prohlášení na památku tohoto významného dne“.


Na hodinách dějepisu na Southern Adventist University jsem se dozvěděla, že ti, kteří postupně narušují historii, to většinou dělají s nějakým záměrem. Nepřipadá mi to jako náhoda, že Steve Bannon je spjatý s hnutím bílých nacionalistů.

Mezinárodní Den památky holocaustu byl také dnem, kdy Donald Trump vydal výkonný příkaz zamezit vstup občanům sedmi převážně muslimských zemí (jak už teď každému došlo, nevztahuje se na země, se kterými Donald Trump, jako soukromý občan, obchoduje). 

Na letištích byl minulý víkend chaos, když byli často někteří držitelé víz a zelených karet bez právní obhajoby spoutáni a v lepším případě zadrženi nebo v horším případě letecky odbaveni ze Spojených států. Jemenští bratři Tareq Aqel Mohammed Aziz a Ammar Aqel Mohammed Aziz (staří jen 12 a 19 let) byli v poutech zadrženi, donuceni zříci se svých amerických zelených karet a následně odesláni do Etiopie, kde jim byly zadrženy jejich jemenské pasy. Nyní zůstávají bez jakýchkoliv dokladů a nemají kam jít.

Když Donald Trump poprvé mluvil o zákazu muslimů, Mezinárodní imigrantská koalice napsala dopis, pod kterým bylo podepsáno přes 2 000 vedoucích náboženských představitelů.

Tento dopis začíná slovy „Jako náboženští představitelé z mnoha různých prostředí jsme povoláni našimi posvátnými texty a náboženskými tradicemi k milování svého bližního, k péči o zraněné a otevřenosti k příchozím“.

My adventisté jsme často voláni k lásce k bližnímu a otevřenosti k příchozím. Navíc, máme dlouhou historii v ochraně náboženské svobody a tolerance. Právě teď je čas pro adventisty, aby byli jasným hlasem proti jakýmkoliv pokusům použít příslušnost k určitému náboženství jako lakmusový papírek pro příchod do Spojených států.

Jak jsem minulý týden četla noviny, střídavě se můj postoj pohyboval mezi odvahou, šokem a úzkostí. Nakonec jsem sedla a začala psát. Nejprve jsem napsala všem svým zastupitelům. Poté jsem psala do Bílého domu. A teď píšu vám. Píšu tento otevřený dopis, protože i když můžeme mít jiné politické názory, sdílíme společnou kulturu. 

Neznám detaily, proč jste volili Donalda Trumpa, ale zcela jistě jako adventistka vím, že jste asi ohledně prezidentských přešlapů na pochybách. Jestli si myslíte, že to nová administrativa ve svém prvním týdnu vládnutí přehání, prosím volejte nebo pište vašim zástupcům. Pokud nemáte dobrý pocit z odklonu od ochrany životního prostředí (který určitě ohrozí Boží stvoření), prosím volejte nebo pište vašim zastupitelům. Pokud jste znepokojeni termínem „alternativní fakta“, prosím volejte nebo pište vašim zastupitelům. Protože pokud jste volili současnou administrativu, budou vám pozorněji naslouchat.

Pokud jste dočetli tento dopis a máte chuť se se mnou hádat, prosím, nedělejte to. Místo toho se setkejte s jedním z vašich liberálních přátel. Pojďme si společně sednout k jídlu a vyprávět si své příběhy. Pokud přijdete do mého domu, slibuji vám, že budete domů odcházet se sáčkem pomerančů.

Sari Fordham is docentkou Anglického jazyka na Univerzitě La Sierra.