čtvrtek 2. března 2017

Film Hacksaw Ridge získal na výročních cenách Akademie 2017 dva Oscary

Andy Wright, Peter Grace, Kevin O’Connel a Robert Mackenzie získali Oscara za nejlepší zvuk. John Gilbert, editor pracující převážně z Nového Zélandu, vyhrál Oscara za nejlepší střih.

Film Hacksaw Ridge byl nominován v šesti kategoriích oskarových nominací od americké Akademie filmového umění a věd. Film neproměnil nominace v kategoriích nejlepší film, nejlepší herec, nejlepší režie a nejlepší střih zvuku.
Válečné drama z druhé světové války o hrdinovi Desmondu T. Dossovi, který odmítl bojovat, režíroval hollywoodský veterán Mel Gibson.

Ještě před vyhlášením výsledků se spekulovalo, zda by mohlo obvinění z antisemitistického chování, kterému Gibson v minulosti čelil, zabránit filmu získat nějakou z cen.

Ačkoliv Hacksaw Ridge vyhrál mnoho cen, včetně devíti od Australské akademie filmových a televizních uměleckých cen, nezískal ani jednu cenu filmových kritiků - Zlatý glóbus, navzdory mnoha nominacím v různých kategoriích.

Film Hacksaw Ridge byl kvůli svému tématu předmětem zvláštního zájmu adventistů. Vedení církve sice varovalo členy před vysokou mírou násilí a nahoty ve filmu, ale uznalo, že film představuje vážný pokus hollywoodského veterána Gibsona, vyprávět příběh Dosse.

Film, který byl do kin ve Spojených státech uveden 4. listopadu 2016, vypráví příběh Dosse, adventisty ve druhé světové válce, který odmítl bojovat a jako medik obdržel medaili cti za záchranu života 75 mužů v bitvě o Okinawu.

(atoday.org)