pátek 7. července 2017

Jakou navigaci používáš?

Jednou jsem v malém městě hledal adresu, zastavil jsem a ptal se na směr: "Jedete správně - stále rovně." A tak jsem jel. Trvalo to dost dlouho, než jsem se znovu zastavil a ptal se kolemjdoucího. On na to: "Jedete špatně, musíte se vrátit."

A tak jsem se rozhodl. Koupil jsem si navigaci.

Někdy jezdím do míst, kde jsem nikdy nebyl, ale i tak je v dnešních zácpách a kolonách na komunikacích snadné být vytlačen tam, kam ani jet nechci. Ne vždy je cesta a její pruhy dobře vyznačena, a když se dostanete do nesprávného pruhu, už z něho nemůžete ven.


Samozřejmě jsem dostal ujištění, že navigace má čerstvě aktualizované mapy. Jaké bylo moje překvapení, když jsem vjížděl na kruhový objezd, který je tam už dost dlouho a povel zněl: „Odbočte vlevo“. Někdy to také trvá, než se navigace "probudí". To pak dává nesmyslné povely vzhledem k tomu, že jsem s autem o kus dál a dopravní situace je již „posunuta“. Takových situací jsem zažil dost na to, abych vystřízlivěl a nevypnul svůj řidičský mozek úplně. Navigace - to je jen pomůcka, vypneš-li svůj řidičský mozek, počítej s havárií nebo v tom lepším případě uvidíš a uslyšíš reakce ostatních účastníku silničního provozu. Také můžeš být nucen častěji otevírat peněženku. Budu muset svou navigaci po určité době opět aktualizovat.

Pro naše vzájemné soužití na zemi je zřejmá potřeba nějakého "navigačního systému". Lidem jsou nabízeny různé navigační systémy a každý se zaručuje bezpečnou jízdou životem. Někteří jedinci kladou důraz na zdravý rozum. Žel, že i zdravý rozum se někdy "zblázní". Stačí se dívat, jak se řítí životem bezhlavě zamilovaný člověk. Jiní dávají důraz na vědu. Dokonce i věda má své omezené možnosti. To co se "včera" pokládalo za nevyvratitelnou pravdu, už neplatí. Kdysi jsem se učil, že atom je nedělitelný - konec tečka, dál nic. Je to ale jen poloviční "pravda". Dnes už to neplatí. Došlo k posunu poznání, ale název zůstal: z řeckého ἄτομος, átomos - nedělitelný. Někdy se název ponechá i v jiných oblastech života, následně vzniká jakýsi významový paradox.

Na světě je hodně věřících lidí a docela známa kniha - Bible, která je někdy také zvána Božím Slovem. Podle některých tam najdete všechny instrukce pro život. Tam někde na začátku mého života víry jsem přijal za svůj "navigační systém" přítomnou pravdu sestavenou z Bible. Tak se stalo, že jsem pří jízdě životem narážel na další účastníky života. Ve škole, při přípravě na budoucí povolání, na vojně a světe div se, někdy jsem narážel i tam, kde jsem to nečekal. V církvi, která má sestavenou "přítomnou pravdu" pro cestu životem. Celkově se dá říci, že základy byly položeny v 19 stol. Otázkou je, jak se "jezdilo" životem v tomto století? I 20. století je nenávratně pryč. Zůstaly jen vzpomínky na různé spory, havárie, ale i zvládnuté situace.

Dnes už žijeme v 21. století a nedovedeme si představit návrat do "doby kamenné". Rychle si zvykáme na vymoženosti, které nám poskytl technický pokrok. Přesto všechno v oblasti víry se může stát, že nepociťujeme potřebu aktualizace "přítomné pravdy". Potřeba přeformulovat vyjádření o Bohu se setkává někdy s odporem a což teprve něco změnit, to se jeví až nemyslitelným odklonem od "pravdy".

Jak to vyřešit? Cesta je v aktualizaci toho, co chceme sdělit svému okolí o Bohu a našem věroučném postoji. Zřejmě nebude stačit náhodný výběr veršů bez kontextu.

A to nejdůležitější - nezdráhat se, když Duch svatý nabádá k posunu na cestě poznání a sdílení se o Bohu.

Závěrečná otázka: "Budeš aktualizovat nebo jen narážet do lidí kolem sebe?"


Z. Lukšík